Дії у випадку аварії на АЕС

Дата: 03.07.2023 15:13

РАДІАЦІЙНА АВАРІЯ НА АЕС

РАДІАЦІЙНА АВАРІЯ НА АЕС – це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, що спричинило вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі безпеки.

Вона може супроводжуватися вибухами та пожежами. Основними наслідками таких аварій є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення. Через радіаційний вплив у людини можуть порушуватися життєві функції різних органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо), може розвиватися променева хвороба.

ЩО РОБИТИ ПРИ РАДІАЦІЙНІЙ АВАРІЇ?

● Найперше – слухайте вказівки органів влади  та інших державних органів, які координуватимуть дії на місцях.

● Залишатись у приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці (в укриття, підвал або в середину будівлі). Триматися якомога далі від стін і даху будівлі, оскільки радіоактивний матеріал осідає на зовнішній поверхні будівель.

● Заберіть всередину домашніх тварин.

● Закрийте всі вікна та двері в приміщенні, вентиляційні отвори, димоходи, не підходьте до них без нагальної потреби.

● Зробіть кількаденний запас води у герметичних ємностях.

● Загорніть продукти у герметичні упаковки і покладіть в холодильник або шафу.

● Підготуйте для захисту органів дихання маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку, засоби захисту шкіри.

Часто робити вологе прибирання помешкання (забруднений одяг і розхідні матеріали помістити у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримати його подалі від людей і домашніх тварини). Не користуватися порохотягом.

● Слідкуйте за повідомленнями від місцевої влади, рятувальників ДСНС, поліції.

ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ВАМ НЕОБХІДНО

ВИЙТИ З УКРИТТЯ

Виходьте лише у разі нагальної потреби.

Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички.

НЕ роздягайтеся на вулиці. НЕ сідайте на землю. НЕ купайтеся у відкритих водоймах. НЕ збирайте гриби або лісові ягоди.

Не знаходитись під дощем чи снігом без парасольки, ховатися від дощу під деревами, лежати або сидіти на траві.

Уникайте пилу, що підіймається автомобілями та вітром.

Після повернення додому зніміть верхній шар одягу

Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил.

Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини.

Помийтеся. Якщо є можливість, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем.

НЕ використовуйте кондиціонери для волосся. Вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на ньому.

НЕ тріть і не дряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.

Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла з милом під проточною водою.

Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною.

Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

Одягніть чистий одяг

ЯК БЕЗПЕЧНО ХАРЧУВАТИСЯ ТА ПИТИ ВОДУ

ВОДА

Вживайте воду лише з перевірених джерел.

Поки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою.

Майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Вона буде захищена від радіоактивних речовин.

Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин.

Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як бачок унітазу або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин.

Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для технічних потреб, миття себе та упаковок їжі і води.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для проведення знезараження.

Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

ЇЖА

Перед вживанням їжі прополоскати рот слабким розчином (0,5%) питної соди або чистою водою.

Безпечною для вживання є їжа, що зберігалась в герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо), продукти, які зберігались у холодильнику чи в морозильній камері.

Перед використанням протріть харчові контейнери, кухонне приладдя, посуд, столові прибори вологою тканиною або чистим рушником.

Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

ЙОДОПРОФІЛАКТИКА

Населення, яке проживає на території де є загроза забруднення радіоактивним йодом, приймає профілактичну дозу препарату калію йодиду (КІ) тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики

Дозування одноразового прийому калію йодиду дорослим і дітям для захисту щитоподібної залози від накопичення радіоактивного йоду (приймати після їжі)

Група населення, вік

Дозування
в міліграмах КІ

Немовлята (від народження до 1 місяця)

~16

Діти від 1 місяця до 3 років

~32

Діти 3-12 років

62,5

Діти старше 12 років та дорослі

до 40 років

125

Вагітні

125

Оптимальний ефект можливий при умові завчасного прийому КІ за 6 і менше годин до надходження радіоактивного йоду. Допустимий період для прийому становить 24 години до і протягом 6 годин після очікуваного початку впливу радіоактивного йоду.