Обережно! Борщівник Сосновського
Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden.) - багаторічна рослина з родини селерових, злісний бур’ян. Росте борщiвник обабiч рiчок, дорiг, лiсiв та полiв, поступово перебираючись i на поля та дачнi дiлянки. Рослина не має природних ворогів, тому напрочуд швидко освоює вільні території. Вся рослина вкрита жорсткими волосками. Плоди обернуто-яйцевидні, продовгуваті до 10-12 мм довжиною та 8 мм завширшки. Одна рослина може дати від 15 до 20 тис. і більше насінин. Наявність на насінинах борщівника «крилець» підвищує їх летючість та сприяє активному розповсюдженню. Під дією ультрафіолетового випромінювання вони переходять в активну форму, яка викликає пошкодження шкіри. Після контакту з рослиною, особливо в сонячні дні, на шкірі може з'явитися сильний опік 1-3 ступеню. Особлива небезпека полягає в тому, що доторк до рослини спочатку не викликає в людини ніяких неприємних відчуттів, а опіки з'являються на уражених ділянках тіла через 1-2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Не торкайтесь до оманливо м'якого листя борщівника Сосновського оголеними руками! Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку.
ЗАХОДИ БОРОТЬБИ:
На практиці доведено найбільш ефективні методи знищення борщівника Сосновського:
• Систематичне підкошування, щоб не дати утворитися суцвіттю; особливо ефективним є підрізання кореневої шийки на глибині 8-12 сантиметрів.
• Найефективніший засіб боротьби – хімічний, який потрібно використовувати навесні на початку вегетаційного періоду або після весняного скошування при появі дружніх сходів у фазі розетки. Проти борщівника рекомендують застосовувати препарати гліфосатної групи. За період від весни до осені хімічний обробіток необхідно проводити 2-3 рази в міру відростання нових рослин. Застосування гербіцидів проводиться відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», при цьому слід суворо дотримуватись регламентів застосування і санітарних правил.
Що не можна робити, знищуючи борщівник Сосновського:
• Скошувати рослини в період закінчення цвітіння і на початку дозрівання плодів, оскільки це не матиме потрібного ефекту.
• Допускати скошування в момент осипання насіння з рослини, тому що це сприятиме більшому його розмноженню.
Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі. Спеціалісти, які будуть працювати з пестицидами повинні мати Допуск (Посвідчення) на право роботи з пестицидами та агрохімікатами.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ УРАЖЕННІ:
– тривало і ретельно промити водою місце контакту із застосуванням мила, густої піни. Якщо з’явилися пухирі, то мочити їх не слід.
– обробити уражені і контактуючі ділянки шкіри розчином спирту, марганцівки, або фурациліну. (Це допоможе знежирити шкіру і послабити опіки).
– змастити уражені ділянки засобами проти опіків.
– приховати пошкоджені ділянки від будь-якого попадання сонячних променів, як прямих, так і непрямих. Краще зовсім уникати перебування на сонці наступні 48 годин.
– необхідно обов’язково приймати антигістамінні препарати, тому що рослина є серйозним алергеном.
Категорично забороняється:
– самостійно розкривати пухирі, адже це сприяє розвитку інфекції, а також уповільнює відновні процеси.
– прикладати до сильно пошкоджених ділянок шкіри компреси, робити будь які примочки. Це збільшує ймовірність занесення інфекції.
Дзвиняцька сільська рада зобов"язує всіх власників та користувачів земельних ділянок, на яких росте борщівник Сосновського, забезпечити знищення заростей борщівника Сосновського методом скошування та обприскування гербіцидами!!!