Дзвиняцька територіальна громада

Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Трудова повинність в умовах воєнного стану

Дата: 28.04.2022 11:03
Кількість переглядів: 998

Фото без опису
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Президент України Указом від 24.02.2022 р. № 2102-IX запровадив воєнний стан із 24 лютого 2022 року. В зв’язку з такою ситуацією низка «сплячих» законодавчих норм знайшли своє практичне застосування, зокрема поняття «трудова повинність».

Законодавець у Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану (затверджений Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 753) трактує поняття «трудова повинність» наступним чином: це короткостроковий трудовий обов’язок на період мобілізації та воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, які виникли в період воєнного стану, а також їх наслідків, що не потребують обов’язкової згоди особи, стосовно якої запроваджується такий трудовий обов’язок.

Військове командування разом з військовими адміністраціями можуть залучати працездатних осіб до суспільно – корисних робіт, які виконують під час запровадження трудової повинності.

Так, під суспільно – корисними роботами слід розуміти  види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення, а також не можуть бути пов’язані з підприємництвом або іншою діяльністю, спрямованою на одержання прибутку, та до яких належать роботи і послуги, що не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки (відповідно до вищезгаданого Порядку).

До суспільно корисних робіт залучаються працездатні особи, у тому числі особи, що не підлягають призову на військову службу, які за віком і станом здоров'я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану (крім працездатних осіб, що залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і заброньовані за підприємствами на період мобілізації та воєнного часу з метою виконання робіт, що мають оборонний характер), а саме:

  • безробітні та інші незайняті особи;
  • працівники функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками), що не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та не зараховані до складу позаштатних (невоєнізованих) формувань цивільного захисту, - у порядку переведення;
  • особи, зайняті в особистому селянському господарстві;
  • студенти вищих, учні та слухачі професійно-технічних навчальних закладів;
  • особи, які забезпечують себе роботою самостійно.  

Зверніть увагу, якщо працівника залучено до суспільно - корисних робіт, роботодавцю потрібно видати наказ по увільнення його від роботи зі збереженням місця роботи та посади.

         У процесі трудової діяльності осіб, щодо яких запроваджена трудова повинність, забезпечується дотримання таких стандартів,як мінімальна заробітна плата, мінімальний термін відпустки та час відпочинку між змінами, максимальний робочий час, врахування стану здоров’я особи тощо. 

З кожною із зазначених осіб укладається строковий трудовий договір.

 Забороняється залучати до суспільно корисних робіт малолітніх дітей та дітей віком від чотирнадцяти до п'ятнадцяти років, жінок, які мають дітей віком до трьох років, а також вагітних жінок у разі, коли виконання таких робіт може негативно вплинути на стан їх здоров'я.

Окрім того, забороняється виконання суспільно корисних робіт на радіаційно або хімічно забруднених територіях, у районах ведення бойових дій, виникнення небезпечних і особливо небезпечних інфекційних хвороб, місцях розташування вибухонебезпечних предметів, а також на необоронюваній місцевості.

 

Матеріал підготовлено працівником Богородчанського бюро правової допомоги Вікторією Бігун


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь