Дзвиняцька територіальна громада

Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо порядку дій у разі «ХІМІЧНОЇ ТРИВОГИ»

Дата: 05.04.2022 15:24
Кількість переглядів: 699

Фото без опису

У разі виникнення реальної загрози життю та здоров’ю людей внаслідок надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період проводиться оповіщення населення сигналами оповіщення цивільного захисту, із залученням технічних засобів територіальної системи централізованого оповіщення та каналів телерадіомовлення.

Для оперативного та ефективного виконання заходів щодо забезпечення захисту кожної окремої особи та членів її сім’ї, їх майна, майна підприємств, установ та організацій, а також захисту населених пунктів в цілому громадяни повинні діяти вправно та чітко, вміти самостійно приймати рішення, бути дисциплінованими та організованими.

Оповіщення населення здійснюється управлінням цивільного захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації дистанційно, за допомогою електричних сирен, мережі радіомовлення всіх діапазонів частот і видів модуляції та телебачення.

Терміновій інформації, що доводиться до населення, передує уривчасте звучання електричних сирен, наявних на відповідній території, а також звучання електричних сирен у запису, яке транслюється мережею радіомовлення та телебачення.

Запам’ятайте! Сирени і переривчасті гудки інших сигнальних засобів означають сигнал “УВАГА ВСІМ!”. Почувши такий сигнал, негайно треба включити гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухати повідомлення управління цивільного захисту області (надзвичайних ситуацій) міста, району та суб’єктів господарської діяльності.

Сигнал «Хімічна тривога» подається у разі загрози або безпосереднього виявлення хімічного або бактеріологічного нападу (зараження).

Оповіщення населення про факт виникнення хімічної небезпечної аварії (катастрофи) або її передумов, а також про зараження місцевості і повітря, напрямку руху хмари сильнодіючої отруйної речовини здійснюється з метою своєчасного прийняття заходів захисту від хімічної дії сильнодіючих отруйних речовин (далі – СДОР). Оповіщення про факт аварії повинно передаватися у всі населенні пункти і на об’єкти господарської діяльності, що знаходяться на шляху руху хмари СДОР і в межах площі, що обмежена радіусом, який дорівнює максимальній можливій глибині розповсюдження хмари СДОР при даних метеорологічних умовах. Головний спосіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайної ситуації – це передача повідомлення по мережах провідного мовлення (через квартирні і зовнішні гучномовці), а також через місцеві радіомовні станції і телебачення. Для притягнення уваги населення в екстремальних ситуаціях перед передачею інформації включаються сирени, а також інші сигнальні засоби.

На кожний випадок управлінням цивільного захисту області (надзвичайних ситуацій) міста, району та суб’єктами господарської діяльності) готуються приблизні варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються. Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.). Вислухавши це повідомлення кожний повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками. Повідомлення управління цивільного захисту області (райдержадміністрацій, територіальних громад та суб’єктів господарської діяльності) включає: місце і час виникнення НС; розміри та масштаби НС; час початку та тривалість дії факторів ураження; територія (райони, масиви, вулиці, будинки і т.д.), яка попадає в осередки (зони) ураження; порядок дій при НС; інша інформація тощо.

 

Почувши сигнал «ХІМІЧНА НЕБЕЗПЕКА (ТРИВОГА), необхідно:

І. У разі перебування вдома:

1. Увімкніть телевізор чи радіоприймач і уважно прослухайте інформацію про характер небезпеки.

2. За можливості попередьте сусідів і одиноких людей, що мешкають поруч.

3. Проведіть герметизацію приміщення (квартири, будинку): щільно закрийте вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки:

- вхідні двері «зашторьте», використовуючи будь-яку щільну тканину;

- заклейте щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром або звичайним папером від проникнення в приміщення пару (аерозолів) СДОР.

4. Вимкніть усі електричні та нагрівальні прилади, перекрийте газ, загасіть печі, вимкніть світло (автоматичну коробку, рубильник тощо).

Запам’ятайте! Надійна герметизація житла виключає проникнення сильнодіючих отруйних речовин у приміщення.

5. Одягніться так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри (рукавиці, накидка, плащ, гумові чоботи). За наявності, одягніть захисні окуляри.

6. Підготуйте запас питної води, наберіть воду у герметичні ємності, загерметизуйте продукти харчування, підготуйте мильний розчин для обробки рук.

7. Підготуйте «тривожну валізу» (індивідуальні засоби захисту, аптечку, запас продуктів і води, особисті документи тощо).

8. При появі запаху використовуйте засоби захисту органів дихання (ЗІЗ), якщо ЗІЗ відсутні можна використати ватно-марлеві пов’язки, рушники, власний одяг змочені водою або краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

9. Чекайте подальших повідомлень від управління цивільного захисту (надзвичайних ситуацій) області (міста, району).

 

ІІ. У разі перебування на вулиці:

1. На вулиці не біжіть, не торкайтеся ніяких предметів, не наступайте у калюжі. Не їжте і не пийте нічого.

2. При необхідності (наявність запаху) захистіть органи дихання засобами індивідуального захисту (протигаз, ватно-марлеві пов’язки, рушники, власний одяг тощо).

3. Скомпонуйте одяг так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри. За наявності, одягніть захисні окуляри.

4. У разі аварій з викидом хлору - намагайтеся пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку - низинами.

5. Якщо ви потрапили в зону ураження то якомога швидше залиште зону ураження, рухаючись поперек потоку повітря чи вітру.

6. Слідкуйте за  напрямком вітру.

7. Спробуйте негайно знайти прихисток у найближчому приміщенні (укритті) або в автомобілі з піднятими вікнами.

8. Якщо ви зазнали дії небезпечної хімічної речовини – якомога швидше позбудтесь одягу – він продовжує виділяти пари і становить небезпеку. Якщо ви в одязі, який варто знімати через голову – уникайте такого методу знімання, краще розріжте його ножицями. Найкраще забруднений одяг варто покласти в герметичні пластикові пакети, але скоріш за все такої опції у вас не буде. 

9. Після того, як ви позбулися одягу, промийте великою кількістю води всі ділянки шкіри, які мали контакт з небезпечною хімічною речовиною. Найкраще – водою з милом. Якщо мила немає в наявності, використовуйте велику кількість води. 

10. Якщо через хімічне ураження виникли проблеми з зором, промийте їх водою протягом 10-15 хвилин.

11. У разі підозри на ураження небезпечних хімічних речовин уникайте будь-яких фізичних навантажень, пийте велику кількість рідини (чай, молоко, сік, вода) та зверніться до медичного закладу.

 

ІІІ. Під час переміщення в транспортному засобі:

  1. Зачинити двері, вікна транспортного засобу та вимкніть кондиціонер.
  2. Увімкніть радіо, слухайте уважно подальші інструкції.

3. Впродовж десяти хвилин доїдьте до населеного пункту (дому, місця роботи) знайдіть прихисток.

4.  Якщо не встигаєте доїхати до населеного пункту, не залишатеся на відкритій місцевості - потрібно знайти будь-яке укриття неподалік.

5.  Зупиніться на узбіччі та відчинити двері, щоб пасажири могли дістатися найближчого безпечного місця.

6. При необхідності (наявність запаху) захистіть органи дихання засобами індивідуального захисту (протигаз, ватно-марлеві пов’язки, рушники, власний одяг тощо).

 

IV. Під час перебування у громадському місці (магазин, ринок, кінотеатр тощо):

1. Слід уважно прослухати повідомлення, після чого дотримуватися озвучених інструкцій.

2. Якщо після сигналу «Хімічна тривога» інструкцій не було – пройдіть у найближче укриття, доберіться додому або знайдіть підвищення (високий поверх, будинок тощо) закриваючи органи дихання засобами індивідуального захисту, власним одягом тощо.

3. Не створюйте тисняву, штовханину і не панікуйте.

4. Дочекайтеся завершення небезпеки в безпечному місці.

 

V. Під час перебування на роботі:

1. Швидко, без паніки зайняти місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні) та виконувати вимоги старшого керівника.

2. У хвилини небезпеки кожному необхідно мобілізувати себе, бути зосередженим та уважним, діяти максимально швидко.

3. Використовуйте засоби захисту органів дихання (протигази, распіратори, тощо).

4. Дочекайтеся завершення небезпеки.

При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:

- відкрити вікна і двері, провітрити приміщення;

- змінити верхній одяг;

- прийняти душ або вимити відкриті частини тіла з милом;

- виключити будь-які фізичні навантаження.

Продукти харчування (овочі та фрукти) промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.

Використовуйте протигази всіх типів, за їх відсутності — ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

 

Хлор

Ознаки отруєння хлором: під час вдихання парів хлору виникає ураження легень, яке супроводжується набряком киснево-поглинальних альвеол, які під час кашлю можуть розірватися з виділенням мокроти з кров’ю, внаслідок чого людина гине від нестачі кисню.

Перша допомога при отруєнні хлором: одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря. Робити штучне дихання не можна, необхідно у важких випадках застосувати кисневу інгаляцію. Слід забезпечити повний спокій. Для зменшення подразнення − вдихання парів нашатирного спирту, промивання очей, рота, носа 2%-м розчином харчової соди.

Дії в осередку зараження:

- Заплющити очі та затамувати дихання.

- Закутатися у верхній одяг і дихати крізь нього (можна змочити водою).

- Не бігти.

- Спробувати визначити напрямок вітру.

- Виходити з зони зараження в бік, який перпендикулярний вітру.

- За неможливості вийти, спробувати залізти на високий предмет (стовп, драбину тощо), оскільки хлор стелиться знизу над землею.

При виявленні будь-якого виду зараження − негайно дзвоніть за телефоном 101.

При отруєнні хлором – винести потерпілого із зони зараження.
При зупинці дихання – зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2%-м розчином питної соди або водою.

Аміак

У випадку розливу рідкого аміаку і його концентрованих розчинів не можна доторкатися до розлитої рідини.

Ознаки отруєння аміаком:

- нежить, кашель, важке дихання, задуха;

- підвищене серцебиття, порушена частота пульсу;

- при контакті з рідким аміаком виникає обмороження, можливий опік з пухирями, виразки.

Перша допомога при отруєнні аміаком:

- одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря;
- дайте подихати зволоженим повітрям (теплими водяними парами 10%-ного розчину ментолу в хлороформі);

- дайте йому теплого молока з «Боржомі» або харчовою содою;
- при задусі необхідний кисень;

- при спазмі голосових щілин забезпечте тепло на ділянку шиї, теплі ванночки, інгаляцію;

- при зупинці дихання проведіть серцево-легеневу реанімацію;

- при потраплянні в очі − промийте водою або 0,5-1%-ним розчином квасців, вазеліновою або оливковою олією;

- при уражені шкіри − обмийте чистою водою, зробіть примочки з 5%-ного розчину оцтової, лимонної або соляної кислоти.

 

Надання першої допомоги при ураженні НХР

В першу чергу негайно захистіть органи дихання від подальшої дії НХР.
Надягніть на потерпілого протигаз або ватно-марлеву пов'язку, попередньо змочивши її водою або 2% розчином питної соди у випадку отруєння хлором, а у разі отруєння аміаком – водою або 5%-м розчином лимонної кислоти. Винести потерпілого із зони зараження та забезпечити йому спокій і тепло.
Запам'ятайте! Перша медична допомога ураженим НХР в осередку хімічного ураження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони.

При отруєнні аміаком винести потерпілого із зони зараження, шкіру, рот, ніс промити водою. В очі закапати по дві-три краплі 30%-го альбуциду, в ніс – оливкове масло. При необхідності відправити потерпілого до медичного закладу.

 

 

 

Начальник управління

організації заходів цивільного захисту                                        Олександр МАЦАРІН


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь